Dnia 8 października 2024 roku w Akademickim Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni odbyło się coroczne spotkanie konsorcjum Argo Polska.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji członkowskich konsorcjum: Instytutu Oceanologii PAN, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte oraz Instytutu Geofizyki PAN.
Celem spotkania było omówienie bieżących spraw, przegląd postępów realizowanego projektu oraz nakreślenie planów na kolejny rok.
Dzięki uprzejmości kmdr Adama Olejnika, Kierownika Katedry Technologii Prac Podwodnych AMW, mieliśmy okazję zwiedzić nowopowstałe Centrum.
Pan Adam oprowadził nas po obiekcie, przedstawiając szczegółowo jego wyposażenie oraz historię powstania. Nowoczesność i zaawansowanie technologiczne tego ośrodka badawczego
wywarły na nas ogromne wrażenie.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel, AMW
Argo in the Shallow Seas workshop
W dniach 24–26 września 2024 roku w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbędzie się robocze spotkanie zespołów operujących pływakami Argo na Morzu Bałtyckim oraz w innych płytkich akwenach.
W wydarzeniu wezmą udział goście z Finlandii, Niemiec i Danii.
Podczas warsztatów poruszone zostaną następujące tematy:
Dzień 1: Operowanie pływakami Argo w płytkich akwenach oraz koordynacja działań na Morzu Bałtyckim.
Dzień 2: Kontrola jakości danych Argo.
Dzień 3: Techniczne wyzwania związane z pracą w płytkich akwenach oraz nowe pomysły na wykorzystanie pływaków Argo.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat tego nowoczesnego narzędzia badawczego. Zachęcamy do współpracy, prezentacji własnych danych oraz metod pracy z pływakami i danymi Argo.
Warsztaty są organizowane przez konsorcjum Argo-Polska. Sesje rozpoczynają się każdego dnia o godz. 9:30 w salach seminaryjnych Instytutu.
Zdjęcie: IOPAN
Na początku lipca 2024 dwa pływaki Argo typu core (WMO 7902197, 7902196) zostały zwodowane w Morzach Nordyckich z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Urządzenia są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium, które oprócz standardowych pomiarów CTD wykonują również pomiary rozpuszczonego w wodzie tlenu.
W tym samym czasie IOPAN po raz pierwszy zwodował w rejonie Arktyki Argo BioGeoChemiczne (BGC Argo) (WMO 7902195). Oprócz standardowych pomiarów CTD, nasze BGC Argo wykonuje pomiary czterech dodatkowych właściwości wody morskiej:
koncentracja tlenu rozpuszczonego w wodzie,
koncentracja chlorofilu-a,
irradiacja,
CDOM.
Pływak również został zwodowany z pokładu r/v Oceania. Urządzenie jest typu PROVOR z systemem transmisji danych Iridium.
Zdjęcia: Karolina Gorn
28 maja 2024 pływak Argo (WMO 7902194) zostały zwodowany w Głębi Bornholmskiej, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływak jest typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
Oprócz standardowych pomiarów CTD, pływak będzie również wykonywał pomiary zawartości rozpuszczonego w wodzie tlenu.
Zdjęcia: IOPAN
Konsorcjum Argo-Polska od lat woduje pływaki Argo na Morzu Bałtyckim. Polska, obok Finlandii, jest pionierem użycia tych pływaków na płytkim, zamkniętym akwenie. Przekazywane w czasie niemal-rzeczywistym dane doskonale nadają się do monitorowania głębi bałtyckich. Po raz kolejny mamy potwierdzenie tego: zaobserwowano wlew słonych, dobrze natlenionych wód do Bałtyku Południowego.
We wrześniu 2023 z pokładu r/v Oceania konsorcjum Argo-Polska, działające w ramach Konsorcjum Europejskiej Infrastruktury Badawczej Euro-Argo ERIC, wodowało w Basenie Bornholmskim autonomiczny pływak profilujący Argo WMO1902682. W styczniu 2024 pływak zarejestrował podwyższone zasolenie i niezwykle wysoki poziom natlenienia w przydennej warstwie wody na wschód od duńskiej wyspy Bornholm.
Na długości geograficznej 15.6°E napływ tej słonej (ponad 17 PSU) i mocno natlenionej (ponad 300 mikromol/kg) wody nastąpił 9 stycznia 2024.
Wcześniej, 23 grudnia 2023 Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde (IOW) poinformował o podniesieniu zasolenia w całej kolumnie wody obserwowanym na stacji MARNET w rejonie Darss Sill (Cieśniny Duńskie) oraz o podwyższonym zasoleniu w południowozachodnim Bałtyku.
Instytut Oceanologii PAN od lat działa w programie Euro-Argo, wodując pływaki Argo w Arktyce Europejskiej oraz Morzu Bałtyckim. 24 września 2023 konsorcjum Argo-Polska, którego IOPAN jest liderem po raz pierwszy zwodowało Argo BioGeoChemiczne (BGC Argo) (WMO 1902683).
Jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż pływak typu core. Oprócz standardowych pomiarów CTD, nasze BGC Argo wykonuje pomiary czterech dodatkowych właściwości wody morskiej:
koncentracja tlenu rozpuszczonego w wodzie,
koncentracja chlorofilu-a,
irradiacja,
CDOM.
Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w Głębi Gdańskiej. Urządzenie jest typu PROVOR z systemem transmisji danych Iridium. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.
22 września 2023 pływak Argo (WMO 1902682) zostały zwodowany w Głębi Bornholmskiej, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływak jest typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
Oprócz standardowych pomiarów CTD, pływak będzie również wykonywał pomiary zawartości rozpuszczonego w wodzie tlenu.
Zdjęcia: Daniel Rak
Pod koniec czerwca 2023 dwa pływaki Argo (WMO 3902119, 3902118) zostały zwodowane w Morzach Nordyckich, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium. Oprócz standardowych pomiarów CTD, pływaki będą również wykonywały pomiary zawartości rozpuszczonego w wodzie tlenu.
8 czerwca 2023, dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) oraz polskiego środowiska badaczy mórz i oceanów, Polska została pełnym członkiem konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-Argo (Euro-Argo ERIC).
Polska od 2014 r. brała udział w pracach Euro-Argo ERIC jako obserwator. Finansowanie polskiego udziału jest zapewniane przez MEiN w ramach programu „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej”.
Na poziomie naukowym Polska jest reprezentowana w Euro-Argo ERIC przez konsorcjum Argo-Polska, w którego skład wchodzą:
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – koordynator;
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk;
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
28 maja 2023 pływak Argo (WMO 7901091) został zwodowany w Głębi Gdańskiej, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Urządzenie jest typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium i będzie wykonywał standardowe pomiary CTD.
Pływak został zwodowany w ramach projektu Unii Europejskiej MOCCA - więcej informacji na stronie projektu (w języku ang.).
21 maja 2023 bałtycki pływak WMO 3902110 zwodowany przez IOPAN w 2020 roku w obrębie Basenu Bornholmskiego, został wydobyty przez IOPAN na północny-wchód od Gotlandii.
Pływak wykonywał pomiary trzy lata, od 27 maja 2020 r. W tym czasie przesłał 500 kompletnych zestawów danych hydrograficznych (CTD, O2).
Zdjęcia: Iwona Niedźwiecka
Warsztaty: Kontrola danych Argo w trybie opóźnionym dla mórz wewnętrznych
Konsorcja Argo-Polska, Argo-Niemcy i Argo-Finlandia pracujący wspólnie w Konsorcjum na rzecz Europejskiej Infrastruktury Badawczej Euro-Argo ERIC organizują dwudniowe warsztaty ‘Marginal Seas Argo Delayed Mode Quality Check',
które odbędą się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, w dniach 18-19 kwietnia 2023.
Warsztaty są wolne od opłat, przeprowadzone będą w modzie hybrydowej. Język warsztatów – angielski.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie akcesu i pytań pod adresem: ArgoPoland@iopan.pl
22 lutego 2023 podczas standardowego rejsu hydrodynamicznego, IO PAN wydobył pływak Argo (WMO 3902115) z rejonu Rynny Słupskiej.
Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w połowie czerwca 2021 w Basenie Bornholmskim. Celem misji było utrzymanie pływaka na ograniczonym obszarze i wykorzystanie go jako wirtualnego mooringu. Pływak pracował przez ponad półtora roku w cyklach 2-dniowych.
W tym czasie przesłał 310 kompletnych zestawów danych hydrograficznych (CTD, O2).
Po wydobyciu, pływak został przetransportowany w rejon Basenu Bornholmskiego i po nadaniu nowego numeru WMO 3902117, ponownie zwodowany.
Zdjęcia: Daniel Rak
Pod koniec lipca 2022 pływak Argo (WMO 3902116) został zwodowany w Morzu Grenlandzkim z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływak jest typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
Oprócz standardowych pomiarów CTD, pływak wykonuje również pomiary zawartości rozpuszczonego w wodzie tlenu.
Zdjęcia: Violetta Drozdowska
Podczas rejsu AREX 2021 z pokładu r/v Oceania zostało zwodowanych siedem pływaków Argo. Cztery pływaki należą do Niemiec, natomiast trzy do Argo Polska.
W czerwcu jeden polski pływak (WMO 3902115) został zwodowany na Bałtyku, a dwa na Morzach Nordyckich. Pierwszy pływak został zwodowany w Basenie Bornholmskim, w drodze do Arktyki.
Drugi pływak (WMO 3902113) został zwodowany w Storfjordrenna. Celem misji było utrzymanie pływaka na szelfie i wykorzystanie go jako wirtualnego mooringu do obserwacji gęstej, zimnej wody przydennej,
która wypływa ze Storfjordu do Morza Norweskiego. Trzeci pływak (WMO 3902114) został zwodowany na Morzu Norweskim w rejonie Prądu Zachodniospitsbergeńskiego. Oprócz standardowych pomiarów CTD, pływaki wykonują również pomiary rozpuszczonego w wodzie tlenu.
Photos: Agnieszka Strzelewicz, Przemysław Makuch
15.06.2021 Dziś r/v Oceania wypłynęła z Portu Gdańsk w prawie trzymiesięczny rejs Arktyczny - AREX2021. Statek płynie w kierunku Mórz Nordyckich, gdzie zostaną zwodowane dwa polskie i cztery niemieckie pływaki Argo.
Po drodze zostanie zwodowany na Bałtyku trzeci polski pływak.
Zdjęcia: Agata Grynczel, Małgorzata Merchel
1 grudnia 2020 bałtycki pływak WMO3902106 zwodowany przez IOPAN w 2018 roku w obrębie Basenu Bornholmskiego został wydobyty przez estoński statek R/V Salme na północ od wyspy Hiiumma. Dziękujemy estońskim przyjaciołom za pomoc w tej trudnej operacji. Jest to kolejny, ważny etap współpracy na Morzu Bałtyckim. Pływak wykonywał pomiary ponad dwa lata, od 11 września 2018 r. Przez ten czas wykonał 420 profili, dostarczając dane CTD/O2. Również zbadanie stanu pływaka (baterie, czujniki) z pewnością będzie cennym wkładem w program EA RISE
- więcej informacji na stronie projektu (w języku ang.)
Zdjęcia: Villu Kikas
Na początku lipca 2020 z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania, zostały zwodowane w Morzach Nordyckich dwa pływaki Argo (WMO 3902111, 3902112). Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium. Jeden z pływaków (WMO 3902112) oprócz standardowych pomiarów CTD będzie wykonywał również pomiary rozpuszczonego w wodzie tlenu.
Zdjęcia: Kajetan Deja, Agnieszka Strzelewicz
Pod koniec maja i na początku czerwca dwa pływaki Argo (WMO 3902110, 3902109) zostały zwodowane z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania.
Pierwszy pływak został zwodowany w obrębie Basenu Bornholmskiego.
Oprócz standardowych pomiarów CTD będzie on wykonywał również pomiary rozpuszczonego w wodzie tlenu.
Drugi pływak został zwodowany w ramach projektu Euro-Argo RISE w rejonie Zatoki Gdańskiej
- więcej informacji na stronie projektu (w języku ang.)
Zdjęcia: Krzysztof Rutkowski, Daniel Rak
7 lutego 2020 Powodzeniem zakończyła się operacja wydobycia pływaka Argo przeprowadzona przez pracowników IO PAN z pokładu jachtu r/v Magnus Zaremba. Czterodniowa ekspedycja w trudnych warunkach atmosferycznych opłaciła się. Odzyskany pływak po serwisie będzie przeznaczony do dalszych eksperymentów. W czasie 2 lat pracy na Bałtyku pływak Argo wykonał 373 profile temperatury, zasolenia i zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie morskiej. W tym czasie pływak dryfował z Basenu Bornholmskiego do Zachodniego Basenu Gotlandzkiego.
22 - 23 czerwca 2019 dwa pływaki Argo (WMO 3902107, 3902108) zostały zwodowane w Morzach Nordyckich, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
01 stycznia 2019 rozpoczął się projekt Euro-Argo RISE (Euro-Argo Research Infrastructure Sustainability and Enhancement). Jest to projekt H2020 EU finansowany w ramach dotacji nr 824131, który będzie trwał 4 lata. Projekt Euro-Argo RISE obejmuje 19 partnerów z całej Europy (między innymi IO PAN) i jest koordynowany przez Euro-Argo ERIC (więcej informacji tutaj).
Pod koniec czerwca 2018 trzy pływaki Argo (WMO 3902105, 3902102, 3902103) zostały zwodowane w Morzach Nordyckich z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
Zdjęcia: Waldemar Walczowski, Małgorzata Merchel
31 maja 2018 z pokładu r/v Oceania, został zwodowany w Morzu Bałtyckim pływak Argo (WMO 3902104). Pływak jest typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
6 lutego 2018 po przeprowadzeniu niezbędnych testów IO PAN zwodował pierwszy w tym roku pływak Argo. Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w obrębie Basenu Bornholmskiego. Urządzenie jest typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
styczeń 2018 Podczas rejsu Katharsis II dookoła Antarktydy zostały zwodowane 3 pływaki Argo Mocca. Pływaki zostały zwodowane w pobliżu 60°S przez profesora Instytutu Oceanologii PAN Piotra Kuklińskiego (więcej informacji tutaj).
Zdjęcia: Katharsis II. Wyprawa Dookoła Antarktydy wzdłuż 60°S
20 - 21 września 2017 dwa pływaki Argo (WMO 3901940, 3901941) zostały zwodowane w Morzu Bałtyckim, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium. W tym roku są to kolejne dwa pływaki, które zostały zwodowane w ramach projektu Unii Europejskiej MOCCA.
Pod koniec czerwca 2017 z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania, zostały zwodowane w Morzu Norweskim dwa pływaki Argo (WMO 3901910, 3901911). Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium. Zostały one zwodowane w ramach projektu Unii Europejskiej MOCCA - więcej informacji na stronie projektu (w języku ang.).
Zdjęcia: Agnieszka Beszczyńska-Möller
15 marca 2017 - IO PAN ponownie zwodował pływak Argo, który został wydobyty w lutym tego roku z Morza Bałtyckiego. Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w obrębie Rynny Słupskiej. Instrument jest typu APEX z systemem transmisji danych Iridium.
03 lutego 2017 - kolejny polski pływak Argo został zwodowany na Morzu Bałtyckim z pokładu r/v Oceania. Pływak jest typu APEX z systemem transmisji danych Iridium.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
01 lutego 2017 - IO PAN wydobył testowy pływak Argo, który został zwodowany dwa miesiące temu w pobliżu Głębi Bornholmskiej.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
29 listopada 2016 - z pokładu r/v Oceania został zwodowany pierwszy polski pływak Argo na Morzu Bałtyckim. Pływak jest typu APEX z systemem transmisji danych Iridium. Polska jest drugim państwem na świecie (po Finlandii), wodującym pływaki Argo w obrębie Bałtyku.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
Pod koniec października 2016 testowaliśmy nasz pierwszy bałtycki pływak Argo. Testy zostały przeprowadzone w basenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w Zakładzie Technologii Prac Podwodnych. Testy wyszły pomyślnie, więc jesteśmy gotowi do zwodowania pływaka podczas listopadowego rejsu r/v Oceanii.
Film: Adam Olejnik
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
Pod koniec czerwca 2016 dwa pływaki Argo (WMO 3901850, 3901851) zostały zwodowane w Morzu Norweskim, z pokładu statku badawczego IOPAN r/v Oceania. Pływaki są typu ARVOR-I z systemem transmisji danych Iridium. Oba pływaki zostały zwodowane w ramach projektu Unii Europejskiej MOCCA - więcej informacji na stronie projektu (w języku ang.).
Zdjęcia: Wojciech Głodek
Piąte spotkanie użytkowników Argo odbędzie się w siedzibie Ifremer w Breście, 16-17 marca 2015 - zobacz informacje na stronie spotkania. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15-go grudnia.
6-go sierpnia 2014 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki aktualizacji Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB). Wśród 53 propozycji przedsięwzięć, w kategorii nauk o Ziemi, ujęty został również Polski wkład w incjatywę Euro-Argo.
Więcej informacji na stronie ministerstwa
1-go i 10-go lipca 2014, podczas rejsu AREX'14 IO PAN zwodował dwa kolejne pływaki Argo, których zakup sfinansowany został w ramch europejskiego projektu E-AIMS (WP 2.5 Tests of Arctic floats). Niebawem dane dostępne będą w bazie danych Coriolis.
12-go maja 2014 Euro-Argo ERIC uzyskało oficjalny status europejskiego konsorcjum infrastruktury badawdczej - European Research Infrastructure Consortium (ERIC).
Wśród krajów założycielskich znalazła się Polska (obok Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Norwegii, Grecji, Finlandii).
IO PAN jest współorganizatorem specjalnej sesji dotyczącej wysokich szerokości geograficznych podczas 4 spotkania naukowego "4th Euro-Argo Science Meeting and Workshop on the Arctic and sub-Polar North Atlantic", które odbędzie się w National Oceanography Centre, Southampton, Wielka Brytania, w dniach 18-20 czerwca 2013 roku.