Informacje dodatkowe

Informacje ogólne

Wybierz profil

Pracownia Cyrkulacji Oceanicznej

Pomiary wykonanuje Pracownia Cyrkulacji Oceanicznej z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Podczas rejsów badawczych które odbywają się cztery razy do roku, wykonywanych zostaje szereg profili pomiarowych na Bałtyku Właściwym. Między innymi, na nim właśnie znajduje się profil główny, który rozpoczyna się z Basenu Arkońskiego, ciągnie poprzez Głębię Bornholmską, Rynnę Słupską aż do Głębi Gdańskiej.
W czasie swojej 50 letniej historii do tego typu pomiarów, Instytut wykorzystywał sondy CTD (conductivity, tempeture,depth):  Guildline 8710, Seabird 9/11plus oraz Idronaut 316. Urządzenia te są poddawane konserwacji a co roku wysyłane na kalibrację by zachować najwyższą jakość pomiarów. Podczas pracy sonda znajdują się w specjalnie przygotowanej holowanej ramie, która ustawia ją w pozycji horyzontalnej względem kierunku ruchu statku. Obudowa ta również chroni sondę przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z odbicia jej od dna.
Technika wykonywania pomiarów, polega na trałowaniu sondy na kablolinie wzdłuż profili pomiarowych. Przy jednoczesnym jej naprzemiennym ruchu pionowym od powierzchni swobodnej do dna. W ten sposób przy stałej prędkości statku ok. 4 węzłów uzyskujemy bardzo gęstą siatkę pomiarów, którym przyporządkowana jest również pozycja pochodząca z systemu nawigacyjnego DGPS (dokładność rzędu kilkudziesięciu metrów). W przypadku typowego akwenu o stałej głębokości 60-120 m, rozdzielczość przestrzenna pomiarów wynosi 200-500 m. Urządzenie pracuje z częstotliwością 10 Hz, wykonuje w ten sposób 30 pomiarów na każdy metr głębokości.

 

  



Powrót do strony głównej