Zakład Ekologii Morza IO PAN
Kierownik: prof. dr hab. Maria Włodarska-Kowalczuk
Ekolodzy morscy w IO PAN specjalizują się w badaniach terenowych, w szczególności - w terenowej ekologii porównawczej. Nasze zainteresowania skupiają się na badaniu bioróżnorodności w kontekście funkcjonowania ekosystemu i zmian klimatu. Taksonomię uważamy za niezbędne narzędzie w naszych badaniach. Każdy z nas specjalizuje się w oznaczaniu różnych grup taksonomicznych.
Należy wymienić dwa podstawowe kierunki naszej działalności:
-
Pierwszy kierunek, to badania brzegowe.
W ramach badań ekosystemu litoralnego Morza Bałtyckiego, prowadzimy prace głównie nad plażami piaszczystymi. Ich celem jest oszacowanie liczebności, produkcji i tempa metabolizmu organizmów mejo- i makrobentosowych. Interesują nas takie zagadnienia, jak udział poszczególnych organizmów w obiegu materii i energii, więzi łączące ekosystem plażowy z płytkim sublitoralem i zamieszkującymi go lokalnymi populacjami ryb, przetwarzanie (dekompozycja) materii organicznej na plaży. Tego rodzaju badania prowadzane są w ścisłej współpracy z polskimii zagranicznymi instytutami naukowymi. W ramach tych badań współpracowaliśmy wcześniej w takich międzynarodowych projektach, jak: ELOISE, COSA, LITUS, obecnie prowadzimy je w ramach sieci naukowych EN CORA i MARBEF.
-
Drugim kierunkiem są badania morskiego ekosystemu Arktyki.
W sferze naszych zainteresowań są: strefa pływowa, fiordy czy lód morski. Podobnie jak w przypadku badań brzegowych, interesują nas przede wszystkim relacje pomiędzy organizmami zasiedlającymi badane ekosystemy a warunkami środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnie zaznaczających się zmian klimatycznych (ocieplenie). Dla realizacji tych zadań istotna jest współpraca z placówkami zagranicznymi. W związku z tym, wszystkie prace prowadzimy w ramach międzynarodowych programów badawczych, takich jak: MariClim, CABANERA NOGAP, MARBEF i ArCod. Pracując w rejonie Svalbardu, Ziemi Franciszka Józefa, Grenlandii, czy w Arktyce Kanadyjskiej, zdobywamy doświadczenie w prowadzeniu badań na dużych statkach badawczych oraz w trudnych warunkach terenowych, wymagających m.in. zakładania obozów na lodzie czy posługiwania się małymi łodziami motorowymi lub pontonami.
Struktura Zakładu:
- Pracownia Ekologii Planktonu
- Pracownia Ekologii Bentosu
- Pracownia Funkcjonowania Biocenoz Pelagialu
- Pracownia Funkcjonowania Ekosystemów
- Pracownia Badań Morskich Protista
- Pracownia Meiofauny
-
Strony
- WITAMY
- STRUKTURA
- EKOLOGIA
- NAUKA
- AKTUALNOŚCI
in EnglishInne strony