- 17-18 październik 2016 - SPOTKANIE KOŃCOWE PROJEKTU, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
- 29 sierpień 2016 Właśnie zakończył się 30. arktyczny rejs r/v Oceanii w rejon Mórz Nordyckich - AREX2016. W trakcie ponad dwumiesięcznego rejsu odbyła się niestety ostatnia już kampania pomiarowa projektu AWAKE-2. Na obszarze otwartego oceanu zostało wykonanych 270 stacji CTD oraz kilka pomiarów sondą holowaną w rejonie fiordów Zachodniego Spitsbergenu.
W tym roku po raz pierwszy został użyty nasz nowy sprzęt pomiarowy – sonda mikrostrukturalna VMP-250. Jest to sonda profilująca wykorzystywana do pomiaru turbulencji w mikroskali, przeznaczona do pracy przede wszystkim w strefie przybrzeżnej. Jest opuszczana z małych jednostkach pływających lub np. lodu morskiego. Dane z VMP-250 zapisywane są na wewnętrznej karcie pamięci. Bateria i pamięć pozwalają na maksymalnie 36 godzin ciągłej autonomicznej pracy.
Lokalizacja pomiarów turbulencji w fiordzie Hornsund, przy użyciu sondy profilującej VMP – 250.
Zdjęcia: Wojciech Głodek
- 4 czerwca 2016 na Placu Przyjaciół w Sopocie odbył się Sopocki Dzień Nauki organizowany przez Instytut Oceanologii PAN. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność prezentować zwiedzającym projekt AWAKE-2.
Zdjęcia: S. Węsławski, B. Bolejko
- 03-04 grudzień 2015 AWAKE-2 MEETING, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
zobacz Agendę
- 19-20 listopada 2015 w Hotelu Sheraton w Sopocie odbyła się konferencja dla projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza. Projekt AWAKE-2 był prezentowany w sesji dotyczącej badań polarnych przez Waldemara Walczowskiego.
- zobacz Agendę
- zobacz prezentację IO PAN
- Czerwiec-sierpień 2015 R/VOceania odbyła kolejny arktyczny rejs w rejon Mórz Nordyckich – AREX 2015. Drugi sezon pomiarowy w obrębie otwartego oceanu oraz szelfu Zachodniego Spitsbergenu został zakończony. Podczas rejsu z sukcesem zostały przeprowadzone nowe pomiary kluczowych właściwości wody morskiej oraz przebiegających w niej procesów dynamicznych.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
- 23 maja 2015 Instytut Oceanologii PAN zorganizował Sopocki Piknik Naukowy, na którym projekt AWAKE-2 był prezentowany dla tysięcy zwiedzających, głównie dzieci i młodzieży.
Zdjęcia: Grzegorz Borkowski
- 9 maja 2015 odbył się 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jest to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej, na której mieliśmy przyjemność prezentować Projekt dla ponad 100 000 odwiedzających.
Zdjęcia: Agnieszka Promińska, Małgorzata Merchel
- 27-30 wrzesień 2014 MID-TERM MEETING, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
Tutaj możesz zobaczyć więcej zdjęć ze spotkania.
Zdjęcia: Tomasz Jankowski
- Lipiec 2014 R/V Oceania właśnie odbywa kolejny letni rejs arktyczny w ramach eksperymentu AREX 2014. Kilka dni temu zakończyła się cześć oceaniczna rejsu (rejon Mórz Nordyckich), podczas której wykonywaliśmy między innymi pomiary hydrograficzne oraz pomiary prądów morskich.
Zdjęcia: Małgorzata Merchel
- Czerwiec 2014 Tego lata, w ramach Projektu, odbywa się główna kampania pomiarowa w fiordach i na otwartym oceanie. Głównym jej celem jest uzyskanie pełnego obrazu wszystkich elementów klimatycznych fiordu Hornsund oraz regionu potencjalnie wpływającego na warunki w nim panujące, tj. Prądu Zachodniospitsbergeńskiego, skłonu i szelfu oraz brzegowego prądu Spitsbergeńskiego.
Głównymi obserwowanymi procesami są:
- wymiana mas wodnych pomiędzy otwartym oceanem, obszarem szelfowym i fiordami;
- wymiana ciepła pomiędzy oceanem a atmosferą na obszarze otwartego oceanu, szelfu oraz w fiordach;
- topnienie i cielenie lodowców, wypływ rzek oraz opady/parowanie;
- zmienność koncentracji lodu morskiego na szelfie oraz w fiordach.
- 23 kwietnia 2014 w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się konferencja otwierająca dla projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza.
Spotkanie było podzielone na dwie części: cześć wspólną, podczas której przedstawiciele najważniejszych instytucji zaangażowanych w realizacje Programu podzielili się swoimi refleksjami i obserwacjami z uczestnikami konferencji, a także cześć przeznaczoną na prezentacje projektów w sesjach tematycznych, przez polskich i norweskich badaczy.
Nasz projekt był prezentowany w sesji dotyczącej zmian klimatu przez Małgorzatę Merchel.
- zobacz Agendę
- zobacz prezentację IO PAN
- 06 kwiecień 2014 – Właśnie rozpoczęła się wiosenna kampania pomiarowa w ramach Projektu !!!
03.04. Ekipa naukowa z Instytutu Oceanologii PAN, Instytutu Geofizyki PAN oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyleciała z Polski do Longyearbyen. Następnego dnia został załadowany sprzęt pomiarowy na norweski statek badawczy Lance, jak również nastąpiło zaokrętowanie ekipy badawczej.
Podróż do bazy Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie trwała 10 godzin po czym ponownie trzeba było uporać się ze sprzętem. Na szczęście do rozładunku sprzętu i ludzi były do dyspozycji: łódź statkowa oraz ponton z Bazy wraz z pomocnikami.
Piotr w drodze do naszej automatycznej stacji meteorologicznej …
…i już na miejscu naprawia kable od AWS, które zostały zerwane przez niedźwiedzia polarnego.
A oto ślad winowajcy.
Wraz z naukowcami z IO PAN, IGF PAN, UŚ oraz UMK wybrał się do Arktyki dziennikarz Gazety Wyborczej Tomasz Ulanowski. Będzie on podpatrywał jak pracują polscy naukowcy oraz jak wygląda życie w Polskiej Stacji Polarnej. Jego relacje z Arktyki można znaleźć w papierowej wersji Gazety Wyborczej, w serwisie wyborcza.pl/nauka, na stonie facebookowej Nauka Ekstra oraz na blogu "Tomek w krainie lodu" .
- 07 lutego 2014 odbyła się XI Doroczna Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie „Teoretyczne i praktyczne aspekty badania środowiska morskiego”.
Pierwsza sesja konferencji w całości dotyczyła badań arktycznych i związanych z nimi projektów polsko-norweskich realizowanych w naszym instytucie. Jednym z omawianych projektów był oczywiście projekt AWAKE-2 o którym opowiadał Waldemar Walczowski.
- 07 stycznia 2013 w ramach seminarium Zakładu Dynamiki Morza (IO PAN) Waldemar Walczowski wygłosił prezentacje dotyczącą projektu AWAKE-2.
- 13 grudnia 2013 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się spotkanie w ramach projektu AWAKE-2. Wzięli w nim udział następujący partnerzy biorący udział w projekcie:
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: Rajmund Przybylak, Andrzej Araźny, Przemysław Wyszyński;
- Instytut Geofizyki PAN w Warszawie: Adam Nawrot, Tomasz Wawrzyniak;
- Instytut Oceanologii PAN w Sopocie: Waldemar Walczowski, Jaromir Jakacki, Tomasz Petelski, Przemysław Makuch, Agnieszka Promińska, Małgorzata Merchel.
Podczas spotkania uczestnicy omawiali przygotowania do wiosennej wyprawy na Spitsbergen. Dyskutowano o problemach związanych z pomiarami meteorologicznymi i oceanograficznymi w czasie wyprawy wiosna – jesień 2014 do Hornsundu.
Omawiano również sprawy dotyczące koordynacji transportu ludzi i sprzętu do Hornsundu.
Zdjęcia: Patrycja Ulandowska-Monarcha
- 31 maj 2013 - SPOTKANIE INAUGURUJĄCE PROJEKT, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
- zobacz Agendę
- zobacz prezentację IO PAN
|